2021-09-13

Clean trendy – odpowiedź na potrzeby środowiska

Produkty chemii gospodarczej w standardowych opakowaniach? Nuuuda… Teraz przyszedł czas na ekologiczne środki czystości w opakowaniach na kosmetyki. Spray do okien jak odżywka do włosów? Płyn do naczyń jak balsam do ciała? Czemu nie! Tylko trzeba pilnować, by się nie pomylić.

Produkty pozwalające utrzymać nam porządek w domu coraz częściej są na bazie naturalnych składników. Producenci starają się minimalizować użycie tzw. „chemii”, która może uczulać, wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie,  a także jest szkodliwa dla środowiska.

W takich produktach zobaczymy składniki typu:

  • Soda oczyszczona
  • Ocet spirytusowy
  • Boraks
  • Alkohol roślinny
  • Gliceryna
  • Olejki: lawendowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy.

  Środki domowej czystości w opakowaniach kosmetycznych to aktualny hit.  Obejrzyj wideo i zobacz jakie produkty z tej serii możesz spotkać na rynku.

Przygotowaliśmy kilka zestawów, które możesz wykorzystać przy swojej produkcji.   

                                                                                                   

Toksyczne środki chemiczne

Korzystając z popularnych nieekologicznych produktów domowego użytku narażamy się na substancje, szkodzące naszemu zdrowiu. 

 Benzeny, ftalany, formaldehydy – wykazują silne działanie rakotwórcze i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wątroby. Składniki te występują najczęściej w odświeżaczach powietrza. 

Sztuczne substancje zapachowe – które w większości przypadków stanowią pochodną ropy naftowej i powodują silne alergie.

Związki chloru – najbardziej szkodliwe dla układu oddechowego.

Wodorotlenek sodu – który w dużych ilościach może powodować poparzenia i rany. 

Rozjaśniacze optyczne – najbardziej popularne wśród proszków do prania i innych środków piorących. Są bardzo toksyczne i podrażniają skórę.

Zmiękczacze – występujące głównie w płynach do płukania. Zawierają octan benzylowy i pentan, które są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych środków domowego użytku (1)  

Wpływ na środowisko  

W każdym domu można znaleźć przynajmniej jeden chemiczny środek czystości.  Są one nieodłącznym elementem codziennego życia. Myjemy naczynia, robimy pranie czy używamy ich do kąpieli, nieświadomie przenosząc do otoczenia mnóstwo negatywnych substancji, narażając zdrowie swoje i rodziny. Biorąc pod uwagę obiegowy ruch wody w przyrodzie - jeden zbiornik naszej domowej wody, zanieczyszczamy całe środowisko.

Skutki nadużywania preparatów chemicznych:

Eutrofizacja wód – czyli wzrost żyzności wód, który na początku wydaje się korzystny, ale po przekroczeniu norm jest zagrożeniem dla równowagi biologicznej

Degradacja gleb – spowodowana głównie przez zanieczyszczenie powietrza oraz stosowanie sztucznych nawozów

Wzrastająca ilość odpadów plastikowych – naturalne środki czystości prócz tego, że mają ekologiczną zawartość, to jeszcze w większości przypadków biodegradowalne opakowanie, które ulega szybkiemu rozkładowi.

Większość bio opakowań może być również ponownie przetworzona i wykorzystana, co zmniejsza tym samym ilość wyrzucanych odpadów. Warto wyjść naprzeciw problemom obecnego świata i zmniejszyć działania niszczące ziemię. W swojej produkcji można postawić na ekologiczne rozwiązania, dobierając odpowiednie składniki oraz opakowania.    

 

1.       https://higieniczny.pl

pixelpixelpixelpixelpixel